Over 60 officials gained Qualifications in 2019

31/01/2020 00:00, In Blog /

Officials are essential to the delivery of athletics competitions and we've committed to "ensure 80% completion rates for all coach and official’s education" as part of our Goal to Unite the athletics community, If you're interested in becoming an official in Wales or gaining another qualification, you can find more information here, and a list of courses available here. 

"Welsh Athletics would like to congratulate you all on passing your respective levels in 2019." Zoe Holloway

January – 2019

 

Gareth Jones                  

Level 4 Field Judge

Rory Mckerlich                      

Level 4 Track Judge

February –

 

Anna Bell                           

Assistant Official

Lily Gregson                           

Assistant Official

Andy Kerr                                    

Level 1 Endurance & Level 1 Timekeeping (Endurance)

April –

 

Lee Hayward                     

Assistant Official & Level 1 Field Judge

Jamie Williams                     

Level 1 Field Judge

May –

 

Tracey Goffin    

Assistant Official

Ayo Afolabi                            

Level 1 Track Judge

Chris Jeynes                   

Level 1 Endurance

Catherine Collins                  

Level 1 Field Judge

David Harries                         

Level 1 Field Judge

Sue Maughan                         

Level 2 Track Judge

June –

 

Christopher Lane                  

Assistant Official             

Rhian Loudon                         

Assistant Official             

Steve Ouseley                       

Assistant Official

Michael John                         

Level 1 Field Judge

Adrian Lewis                        

Level 1 Field Judge

Gregory Mullett                     

Level 1 Field Judge

Dylan Howell Thompson        

Level 1 Field Judge

Victoria Jane Thompson     

Level 1 Field Judge

Rowland Williams                  

Level 1 Field Judge

Steve Hames                        

Level 1 Field Judge

Philip Harris                           

Level 1 Field Judge

Rebecca Ward                      

Level 1 Photo Finish

Ian Hunter                             

Level 1 Starter's Assistant & Level 2 Starter’s Assistant

July –

 

Lee Griffiths                          

Assistant Official

Nicola Cole                           

Assistant Official

Marie Hawker                      

Assistant Official

Rhodri Mugford                   

Assistant Official

Oliver Thomas                   

Assistant Official

Nigel Pawlett                      

Assistant Official

Anne Payne                   

Assistant Official

Jeffrey Payne                 

Assistant Official

Gabrielius Stuokus

Assistant Official

Jane Wheeler                      

Assistant Official

Brian Dias                             

Level 1 Timekeeper

Caroline Griffith                     

Level 1 Timekeeper

Sara (Natalie) Edwards      

Level 1 Field Judge

Neil Gregory               

Level 1 Field Judge

Lisa Griffiths                    

Level 1 Field Judge

Steve Ouseley                  

Level 1 Starter's Assistant

David Paris             

Level 2 Starter & Level 2 Starter's Assistant          

August –

 

Julie Price               

Assistant Official

Gethin Vobe                   

Assistant Official

Denise Bradley          

Level 1 Endurance

Philippa Clark                  

Level 1 Endurance

Ian Williams        

Level 1 Starter's Assistant

Peter Freeman        

Level 1 Starter's Assistant & Level 1 Starter          

September –

 

Jill Davis       

Level 1 Field Judge

Delia Domachowski  

Level 1 Endurance

October –           

 

Lorraine Mulvaney         

Level 1 Field Judge

Samuel Williams                   

Level 1 Photo Finish

Rebecca Jones-Morris

Level 3 Field Judge

November -

 

Andrew Driscoll                     

Level 1 Field Judge

Lyn Cushing                    

Level 3 Timekeeper

December -

 

David Bennett                

Level 1 Endurance

Richard Sheehy              

Level 1 Endurance

Elizabeth Bromwich              

Level 1 Field Judge

Jeff Mapps                             

Level 3 Track Judge

Becky Gibbs                   

Level 4 Field Judge


 

Top