NASUWT Cup & Plate Finals

09/07/2019 00:00, I Mewn Blog /

Action in Welsh Schools’ track & field competitions comes thick and fast at this time in the summer term.  Last weekend, it was the 72nd Nationals in Cardiff, held as an element of Gemau Cymru.  On Wednesday of this week, July 10th, it is the turn of school teams to make the most of their opportunity at the biggest grass roots competition for secondary schools. The NASUWT Cymru Cup & Plate Finals, which are held at Brecon’s Penlan Arena.

Timetable - Live Results

Age Groups and Rules

The Cup competition has been organised each year since 1988 while the Plate Final was added in 2007 – so this will be the thirty second time that the Cup competition has been staged. 

The age groups are u14 (years 7 & 8) and u16 (years 9 & 10).

Pupils are limited to a maximum of two individual events, plus a relay, and, if they are entered for two events, one must be a track event and the other a field event. 

In the field and hurdles events, the competitions are held with the lower year groups’ implements or hurdles distance and spacings.

A total of 37 schools have qualified from Cup Finals organised by the eight district associations – Afan Nedd Tawe, Cardiff & the Vale, Dyfed, Eryri, Glamorgan Valleys, North East Wales, Powys, and South East Wales -  to field sixty four teams at Wednesday’s Finals, which start at 12 noon, and are due to finish by 5 pm. 

In the Cup competitions, pupils will wear single digit numbers, from 1 to 8.  In the Plate competitions, pupils will wear double digit numbers, from 11 to 88.

In track events, except the 1500 metres, the Cup Final heat will be held before the Plate Final heat.  In the 1500 events, all sixteen athletes will run together.

Because schools are permitted to make changes to their teams on the day, the pupils competing may be different from those in the event programme.

Schools Qualified to Compete

Cup Qualifiers

     

District

Number

Under 16 Boys

Under 14 Boys

Under 16 Girls

Under 14 Girls

Afan Nedd Tawe

1

Gwyr

Gwyr

Gwyr

Gwyr

Cardiff & the Vale

2

Cardiff High

Whitchurch

Glantaf

Glantaf

Dyfed

3

Queen Elizabeth

Aberaeron

Haverfordwest

Preseli

Eryri

4

Botwnnog

Tryfan

Brynrefail

Brynrefail

Glamorgan Valleys

5

Gelli Haf

Gelli Haf

Gelli Haf

Y Gwyndy

North East Wales

6

Hawarden

Castell Alun

Maelor

Morgan Llywd

Powys

7

Llanfyllin

Newtown

Caereinion

Welshpool

South East Wales

8

Croesyceiliog

Caerleon

Caerleon

Gwent Is Coed

 

 

Plate Qualifiers

     

District

Number

Under 16 Boys

Under 14 Boys

Under 16 Girls

Under 14 Girls

Afan Nedd Tawe

11

Olchfa

Bishop Vaughan

Bishopston

Bishopston

Cardiff & the Vale

22

Whitchurch

Glantaf

Radyr

Cardiff High

Dyfed

33

Dyffryn Taf

Queen Elizabeth

Queen Elizabeth

Coedcae

Eryri

44

Friars

Glan Y Mor

Syr Hugh Owen

David Hughes

Glamorgan Valleys

55

Y Gwyndy

Y Gwyndy

Y Gwyndy

Bryn Celynnog

North East Wales

66

Castell Alun

Hawarden

Darland

No Entry

Powys

77

Newtown

Caereinion

Welshpool

Caereinion

South East Wales

88

Caerleon

Bassaleg

Bassaleg

Caerleon

 

 

PARKING THIS YEAR WILL BE ON THE PLAYING FIELDS ON THE OPPOSITE SIDE OF THE TRACK FROM THE PAVILION – THIS IS DUE TO ONGOING CONSTRUCTION WORK AT THE BRECON HIGH SCHOOL SITE.

Top