NASUWT Cymru Welsh Schools Cup & Plate Final

Event Report

Many thanks to all who attended the event:

  1. To the athletes who competed
  2. To the staff who brought the 64 teams
  3. To the officials, technical and non technical, for all their hard work on the day
  4. To Mick Olivant and the stadium staff
  5. To the first aid team from British Red Cross

Special thanks to:

  1. NASUWT Cymru, for their financial support, and for the presence of their representatives on the day
  2. Graham Webb, for his work on awards
  3. Gwilym Williams and Gwenan Rosser for taking on the challenge of being Meeting Organisers.

Although rain threatened, it held off until the relays, and then was only light drizzle.  The sprinters and some jumpers made the most of the brisk wind blowing from the start end.

These finals are the last fixture in the Nationals Schools domestic summer programme and provide schools with an opportunity to make their mark at the top grassroots track & field team competition of the summer, with sixty four teams taking part and over 650 pupils.

The Cup competition was being staged for the twenty-third time, and there were significant differences in the experience of the winners.  In the u14 section, both Cowbridge (boys) and Whitchurch (girls) have been winners on previous occasions, but the manner of their victory on the day was in vastly contrasting fashion.  Cowbridge dominated their section with a host of first and second places to rack up a total of 99 points, to win by 17 points and record their sixth Cup success, much to the delight of Mr Glan Williams, who, having been involved in their double win in the inaugural competition in 1988, is still at the Vale school and encouraging his pupils to take an

Whitchurch were involved in one of the closest competitions of the day.  With the relay to go, they trailed YG Gwyr by three points but a win in that last event brought 9 points while their Afan Nedd Tawe rivals only finished fourth, for 5 points, and the cup was heading for the north Cardiff school, their ninth win in the four Cup sections.

Both u16 Cup competitions were close contests.  After an indifferent start in the early events, the boys from Llanishen came storming back with a string of top performances, including victory in the relay, but their efforts were in vain as Tre-Gib held on for the narrowest possible win, by a single point.  The Dyfed school claimed its second-ever Cup success having won the u14 girls last year.  It was tight at the top of the u16 girls at the end of the individual events with Caereinion leading on 53.5 points and Olchfa and Llantwit sharing second on 52 points.  The Afan Nedd Tawe school won the relay, for nine points, with Caereinion in fourth and the Vale school only figuring seventh – and the outcome was that the Swansea school claimed its first ever win at this event by 2.5 points.

Competition was not as tight in the fourth year of Plate competitions.  Cardiff High won the u14 title easily but, despite puting up a creditable performance in the u16 competition, the north Cardiff could not retain the Plate for a third year.  They were no match for a very strong Caerleon squad, who claimed a first ever success at this fixture.  Both girls’ competitions saw Cwm Rhymni and Tre-Gib heading the teams.  At u14, it was the Caerphilly school which claimed top spot, on 70 points, with Tre-Gib in second place, but positions were reversed in the u16 section, and that second win of the meeting also gained the Carmarthenshire school the Charlie Hughes trophy.

New Cup best performances are now a rarity, with only set this year.  In 2009, the multi-talented Adele Nicholl (Welshpool) added over 50 centimetres to the shot best.  This year, she opted for the 0.75 kg discus competition and bettered the previous best of 30.12 metres set by Nicole Evans in 2006 on all three throws, ending with a new mark of 35.98 metres

As might be expected, there was more than one new Plate bests – 12 new ones and one equalled.

Cardiff High year 8 Ebenezer Marango was the star performer, setting new figures in the 100 metres and triple jump, while Dyffryn Taf pupils set three new bests in that age group – new Welsh u13 800 metres record holder Nikita Neary took 6 seconds off the 1500 metres best, his team-mate Joe Criddle made the most of the first time use of photofinish to slice one hundredth off the 75 metres hurdles best, and the school’s relay squad lowered the previous best by 0.4 seconds.  There were four new bests in the u16 boys’ competitions.  Tom Earley (Eirias) shattered the 1500 metres mark by 14 seconds, Alex Ginn (Caerleon) added 20 centimetres to the shot mark and Elliot Sebastyen-Regan added over two metres to the 35.11 metres set by another Cardiff High pupil, David Motley, last year.

In the girls’ plate competitions, there were new bests on the track for Elin Jones (Y Creuddyn, u16 200), Malika Rezougui (Blackwood, u16 800) and National junior cross-country champion Olivia Gwyn (YG Gwyr, u14 1500) while Rosie Unwin (Llanidloes) and Caitlin Atkins (Bishopston) equalled the u14 girls’ high jump best of 1.40 metres.

The 2011 Finals will be held  either on Wednesday, July 6th or July 13th.

The next major schools’ fixture at Brecon is the Welsh Schools’ Inter Schools cross-country championships, which will be held on Saturday, November 20th.  Details of will appear on the Welsh Athletics website – www.welshathletics.org.

Competition Rules

AGE GROUPS

JUNIOR Under 14 years (normally year 7 & year 8 pupils)
MIDDLE Over 14 and under 16 years (normally year 9 & year 10 pupils)
THE OPERATIVE DATE is August 31st, 2010
NO ATHLETE MAY COMPETE OUT OF AGE GROUP.

THE CUP & PLATE COMPETITIONS

The rules in the Final shall also apply to the preliminary rounds whether the area competition be of a league or knock out format.

Each representative taking part will be awarded a medallion in recognition of their achievement in being a member of the winning team within their district and progressing to these finals.

This is a Team competition so no individual medals are awarded.  Each member of the winning team in each of the EIGHT sections will be awarded the Association Gold (gilt) medal.

The winning team in each of the four sections of the Cup Final will be awarded the Track and Field Champions School Trophy.  The winning team in each of the four sections of the Plate Final will be awarded the appropriate Plate Trophy.  The Charlie Hughes Trophy will be awarded to the best overall School Team performance on the Day.

RULES OF THE COMPETITION
The meeting is conducted in the spirit of UKA Rules and under the Welsh Schools’ AA rules listed here.

  1. Each team may enter ONE competitor per individual event.
  2. Competitors are limited to a maximum of TWO individual events, plus the relay.  If an athlete competes in two individual events ONE MUST BE A TRACK EVENT & THE OTHER A FIELD EVENT.
  3. They may not compete in two track events nor in two field events.
  4. In all throwing events and jumps for distance, competitors will be allowed THREE TRIALS.
  5. In the event of an athlete competing in a track event programmed at the same time as a field event, the track event will take precedence BUT the competitor will be allowed their full quota of trials on returning to the field event PROVIDED THAT they have made their involvement in the track event known to the CHIEF JUDGE of the field event PRIOR to the start of the field event competition AND they return to the field event immediately after they have finished competing in the track event.
  6. High Jump – The officials will negotiate the starting height with the competitors.  Competitors are restricted to a maximum of EIGHT attempts.
  7. Dress - At all times during the competition, athletes will wear suitable athletic clothing with their individual school vest. In the National round of the competition, athletes will wear the competition numbers as supplied by the Welsh Schools’ AA.
  8. Since 2005, in the Junior Boys 300 metres and Triple Jump, ONLY boys over 13 and under 14 (usually year 8) are eligible to compete.
  9. In the event of a tie between two or more schools in any section of this competition, the tie break will be the greater number of individual winners.  If the tie remains, the tie break will be the greater number of second places.  If the tie remains, lower places than second will be compared, until the tie is broken.

Scoring – in individual and relay events:


Position

1st

2nd

3rd

4th

5th

6th

7th

8th

Points

9

7

6

5

4

3

2

1

 

Event Officials

MEETING ORGANISERS: Gwilym Williams MBE and Gwenan Williams-Rosser
CHIEF OFFICIAL: Viv Thomas
FIELD REFEREES: Dennis Nuggent and Lynette Harries
TRACK REFEREE: Alan Currie
STARTER: John Elward and Dave James
STARTER’S ASSISTANT: Gwyneth Elward
TRACK JUDGES: Nick Fisher (Chief), Gareth Oldham, and teachers from YG Cwm Rhymni, YG Gwyr, Llanfyllin, Llanidloes and Hawarden
TRACK RECORDERS: Bryn Lewis (Chief) and teachers from Cardiff High, Syr Thomas Jones and Maes yr Yrfa
TIMEKEEPERS: Brian Williams (Chief), Brian Alvey, Susan Thomas, David Llewelyn, Brian Davies, Peter Hunt and teachers from YG Gwyr, Caereinion and Rhyl

WIND GAUGE: Teachers from St Joseph’s RC and Croesyceiliog

PHOTO FINISH: Derek Crowder and teachers from Afon Taf and Syr Thomas Jones

HIGH JUMP 1 (Boys): John Griffiths (Chief) and teachers from Queen Elisabeth, Tre-Gib, Porthcawl, Darland and Blackwood
HIGH JUMP 2 (Girls): Terry Alcock (Chief) and teachers from Castell Alun, Cowbridge, Eirias, Syr Hugh Owen and Birchgrove

LONG & TRIPLE JUMP 1: Dave Edwards (Chief) and teachers from Llanidloes High, YG Rhydywaun, Chepstow, Bishopston and Dyffryn Ogwen [JB Long Jump, MB Triple Jump, MB Long Jump]

LONG & TRIPLE JUMP 2: Lesley Edwards (Chief), Jo Davis and teachers from Llantarnam, Tre-Gib, Dwr y Felin and Sir Thomas Picton [MG Long Jump, JG Long Jump, JB Triple Jump]

SHOT PUT: John McFall (Chief) and teachers from Llanishen, Welshpool, Caerleon and Newbridge
DISCUS THROW: Dilwen Granville (Chief) and teachers from YG Gwynllyw, Brecon, Hawthorn, Llangefni and Creuddyn  
JAVELIN THROW: John Collins (Chief) and teachers from Bishop Vaughan, Olchfa, Hawarden and Dyffryn Taf
RELAY BOX JUDGES: Box 1: Teachers from Sir Thomas Picton & Chepstow,
Box 2: Teachers from Llangefni & Welshpool,
Box 3: Teachers from YG Cwm Rhymni &  Llanidloes
ANNOUNCERS: Mike Walters and Hedydd Davies
REGISTRATION TEAM: Gwenan Williams-Rosser (Team Managers) Kath Elias (Officials), Gwilym Williams (Guests)
RECORDERS: Pete Morris, Kath Elias and teachers from Llantwit Major & Whitchurch High

AWARDS OFFICER: Graham Webb, assisted by Mona Hughes and Eira Williams
VIP HOSTS: David Ball and Mona Hughes
PHOTOGRAPHER: Ian Dixon
FIRST AID: British Red Cross
PROGRAMME: Gwenan Williams-Rosser

Welsh Athletics Ltd.
Cardiff International Sports Stadium
Leckwith Road
Cardiff. CF11 8AZ.

  • WAG
  • SCW
  • UKA